Az egyéb makro és mikroelemek pótlására igen ritkán és nagyon kis adagokban van szükség, ezért az ilyen készítményeket szükség esetén célzottan, lombtrágya formájában célszerű kijuttatni.
A műtrágyák kiszórásának több időpőntja és formája lehetséges, ezek elnevezése utal a növények fejlődési szakaszaira és a munkavégzés idejére.
Az alaptrágyázás a növény vetését megelőző műtrágyázás. - Az itt felhasznált anyagok közül a foszfor- és káliumműtrágyákat az alapműveléssel dolgozzák a talajba (a gyökérzónába), mert hatóanyagaik jól kötődnek, nehezen mosódnak az alsóbb rétegekbe. - A nitrogén alapművelést megelőző kijuttatása – mobilitása miatt – csak olyan mértékben indokolt, amennyi szükséges a tarlómaradványok lebontásához. Ezért a N-műtrágyát alaptrágyaként a szántás elmunkálásakor, vagy magágy készítésekor célszerű kiszórni és sekélyen a talajba dolgozni.
A starter vagy indítótrágyázás. A vetéssel egy időben, a vetőmag közelébe kijuttatott – a csírázó növény számára könnyen felvehető –, kombinált hatóanyagú műtrágyát nevezzük starter műtrágyának, a műveletet pedig starter, vagy indítóműtrágyázásnak. Eszköze a vetőgépre szerelt adapter.
A fejtrágyázás a már kikelt növényre, ill. a növénytakaróval fedett talajra, – főként N-hatóanyagú, szilárd fázisú – műtrágya kijuttatása. E műveletre általában tavasszal kerül sor, de főként a kertészeti kultúrákban, a tenyészidőszak alatt akár több alkalommal is lehetséges. A növények N-igénye pl. a kalászosok esetében a virágzás idején a legnagyobb és optimális fejlődésük csak a szakaszos N-tápanyagellátással biztosítható.
A lombtrágyázás alkalmával a növény lombozatára permetezéssel juttatjuk ki a levélzeten keresztül könnyen felszívódó, folyékony halmazállapotú különféle hatóanyag-kombinációkat. A lombtrágyák általában a növényvédő szerekkel együtt permetezhetők ki, a vegetáció alatt akár több alkalommal is. A levélanalízissel vagy egyéb módon megállapított hiánybetegségek speciális hatóanyagú lombtrágyákkal gyógyíthatók.
A műtrágyák kijuttatásának módja. A kijuttatás módját a műtrágyák halmazállapota, a munkavégzés ideje, valamint a kezelt terület paraméterei határozzák meg. A szilárd fázisú műtrágyák kiszórására használatos földi gépek, technikai megoldásukat tekintve lehetnek röpítő tárcsásak vagy pneumatikusak. A folyékony halmazállapotú műtrágyák (szuszpenziók, lombtrágyák) kijuttatásának eszközei a különféle permetezőgépek. Az alapműtrágyázás a viszonylag nagy hektáronkénti dózisok miatt, főként röpítő tárcsás gépekkel, valamint – a szuszpenziók esetén – speciális szóró kerettel ellátott permetezőgépekkel végezhető, míg a precízebb kiszórást igénylő fejtrágyázás célszerű eszközei a pneumatikus gépek.
Szerző: Dr. Hajós László